+90 (216) 360 55 70
Bağdat Caddesi No: 222 D:4
Çiftehavuzlar - KADIKÖY / İSTANBUL

Kuron ve Köprüler

Bizim için ağız sağlığı bir bütündür.
İsterseniz, tek bir dişin kaybında bile oluşabilecek problemleri, resimli örneklerle açıklayalım :
Diş sağlığında en önemli ( rehber ) dişler olan ve 6 yaşında çıkan 1. Büyük azı dişleri,( ne yazık ki genellikle süt dişi sanılıp,önem verilmediğinden) çekilmektedir.
Bunun sonucunda ilk başta “canım alt tarafı bir diş çekildi n’olur yani” diye düşünüldüğünde bakın zamanla neler meydana gelebiliyor…
kopruendanim
Çekilen dişin yan komşuları çekim boşluğuna doğru kayarlar, çekilen dişin karşıt dişi çekim boşluğuna doğru uzama gösterir ve doğru temas noktaları ortadan kalkan diğer dişlerde de çürükler başlar.

 

kopruendanim1
Bu olayın bir başka sonucu da basit bir örnekle açıklamak gerekirse : Şehir merkezlerinde bitişik nizam denilen yanyana yapılan yapılardan ortadaki yıkıldığında, yandaki yapıların temelleri de zayıflar, mutlaka destek yapmak gerekir.
Diş eksikliği ve yerine protez yapılmaması sonucu ortaya çıkan diğer problemler ise :
Çiğneme eksikliği ile ortaya çıkan sindirim bozuklukları ve hastalıkları, kayıp dişin konumuna göre konuşma bozuklukları ve estetik sorunlar olarak ortaya çıkar… 
 

Köprü protezlerinin nasıl yapıldığına gelince :

 

İlk olarak çekilen dişe komşu olan dişlerin preparasyonu -hazırlığı- yapılır. Varsa çürükleri temizlenir ve konik bir hale getirilerek ölçüsü alınır. Laboratuvarda modelaj ,döküm ve fırınlama aşamalarından sonra son provalar yapılır. Uygunluğu onaylanan protez cila için tekrar fırına konur. Sonuçta eksik dişin ve destek dişlerin yerlerine hazırlanmış olan köprü protezi simante edilir.
( yapıştırılarak sabitlenir.)
kopru1
kopru2
kopru3
Online Randevu Formu
 

Doktora Danış Formu