Eksik dişleri tamamlamak için sürekli gelişen bir çözüm

Protezler

Diş hekimliğinde protezler;bozulan, eksilen, kaybolan işlev, estetik, rahatlık ve sağlığı yeniden kazandırmak amacıyla, dişlerin eksilen kısımlarının veya bir ya da daha fazla eksik dişi ve ilgili eksik dokuların uygun maddelerle doldurulması şeklinde yapılır. Diş protezleri temel olarak sabit protezler ve hareketli protezler olarak ikiye ayrılır.

Hareketli Protezler

Protezi kullanan kişi tarafından takılıp çıkartılabilen ve eksik dişlerin yerini tutan aparey olarak düşünebiliriz. Hem dişler, hem de diş olmayan bölgelerdeki yumuşak dokular ve altındaki kemikten destek alarak görev yaparlar. Yeni yapılmış bir hareketli proteze alışmak biraz zaman alabilir. Ağız dokularının yani yanak, dudak ve dil kaslarının yeni proteze uyum sağlaması zaman gerektirir. Bu süreçte yemekleri küçük lokmalar halinde ağza almak, iki taraflı çiğneme yapmak gerekir. Protezi devamlı ağızda tutmamak gerekir. Geceleri çıkarıp temizleyerek ıslak bir kâğıt havluya sarılmalı veya içi dolu bir kabın içine konulmalıdır. Böylece ağızdaki yumuşak dokular dinlenir, mantar ve bakterilerden kaynaklı enfeksiyonların önüne geçilmiş olur.

Total (Tam) Protez

Ağızda dayanak olarak alınacak hiç diş kalmamışsa, kuvvet iletimi, destek ve tutuculuk protezin doku yüzeyine oturmasıyla sağlanır. Tamamen doku destekli protetik uygulamalar total protez diye adlandırılır. Bu protez türü damak protezi olarak da bilinir.

Sabit Protezler

Sabit protezler; doğal dişler, diş kökleri veya dental implantlar üzerine hekim tarafından yapıştırılan, hasta tarafından çıkarılmayan protezlerdir.